Mimo, że jest bardzo popularne, to ani w moim domu ani w domu mojego Męża nigdy nie gościło. Nigdy wcześniej go nie jadłam, jednak od poprzednich Świąt Bożego Narodzenia zbierałam się, żeby je zrobić. Pamiętam też, że kilka razy pytaliście mnie o przepis, a ja go nie miałam, bo skąd miałam mieć. Dlatego w tym roku postanowiłam je upiec, z własnego przepisu.
Ciasto jest najlepsze, kiedy trochę postoi. Można je zrobić nawet kilka dni przed Świętami, bo z każdym dniem nabiera smaku.
Wiem, że ma wielu fanów, którzy zachwycają się połączeniem smaku makowca i sernika. Nie będę ukrywała, że ja i tak wolałam jeść oddzielnie część makową i serową. Chociaż ostatnie kawałki Seromaka, które miały szansę "dojrzeć", smakowały mi zdecydowanie bardziej i jadłam już makowiec i sernik razem. Możliwe, że to ciasto po prostu MUSI postać parę dni,żeby smakowało tak jak powinno...
*Na zdjęciach możecie zauważyć, że warstwa sera jest nieco cieńsza od makowej, ale to nie z winy złych proporcji a tego, że wybrałam za małą blaszkę i część sera mi się nie zmieściła. W przepisie podaję rozmiar blaszki, w którym obie warstwy się zmieszczą i ciasto wyjdzie proporcjonalne.
Seromak
Składniki na Masę Makową:
- 350 g maku
- ok 800 ml mleka
- 3 jajka (żółtka i białka oddzielnie)
- 6 łyżek cukru
- 250 g płynnego miodu
- 50 g rozpuszczonego masła
- 50 g płatków migdałowych
- 50 g posiekanych orzechów
- 2 czubate łyżki kandyzowanych skórek cytrusowych (pomarańcza i cytryna)
- 70 g rodzynek
- 1 łyżka bułki tartej
- olejek migdałowy do smaku (dałam 2 łyżeczki)
Spód:
- 130 g mąki pszennej
- 40 g cukru pudru
- 60 g zimnego masła
- 1 żółtko
- ewentualnie: odrobina zimnej wody
Masa Serowa:
- 700 g twarogu
- 175 g cukru pudru
- 90 g masła w temp. pokojowej
- 3 jajka (żółtka i białka oddzielnie) + białko pozostałe ze Spodu
- budyń waniliowy
Przygotuj spód. Mąkę, cukier puder, masło i żółtko zagnieć na gładkie ciasto. Jeśli jest taka potrzeba dolej odrobinę zimnej wody (czy będzie to potrzebne i jak dużo, to zależy od wielkości żółtka i wilgoci w mące-ja dodałam pół łyżki). Ciasto owiń w folię spożywczą i schowaj o lodówki na ok 1 godzinę.
Przygotuj masę makową. W dużej misce utrzyj żółtka z cukrem.
Dodaj mak, miód, rozpuszczone masło, bułkę tartą, olejek oraz wszystkie bakalie. Dokładnie wymieszaj i odstaw na bok.
Schłodzone ciasto rozwałkuj i wyłóż nim dno blaszki (tortownica o średnicy 25 cm z papierem do pieczenia na dnie). Spód nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 190°C na około 15 minut.
W czasie kiedy spód się piecze przygotuj masę serową. Jeśli twaróg nie jest mielony, to trzeba go zmielić. Masło utrzyj z cukrem pudrem. Cały czas miksując dodawaj po jednym żółtku.
Dalej miksując dodawaj po jednej łyżce sera. Wsyp proszek budyniowy i dokładnie zmiksuj.
Ubij białka (3 + 1 które zostało ze spodu) ze szczyptą soli na sztywną pianę i dodaj do sera. Delikatnie wymieszaj.
Dokończ masę makową. Ubij białka ze szczyptą soli, dodaj do maku i delikatnie wymieszaj.
Na zapieczony spód wyłóż masę makową, wyrównaj.
Na mak wyłóż masę serową, wyrównaj wierzch. Piecz w 175°C przez ok 50-65 minut {piekłam 50} (ja 20 minut przed końcem pieczenia przykryłam wierzch folią aluminiową, żeby się za mocno nie przypiekł). Po upieczeniu zostaw jeszcze na 10 minut w wyłączonym piekarniku. Studź w blaszce. Ciasto po wystudzeniu najlepiej schować do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na noc.
Ja wierzch ciasta polałam lukrem (z cukru pudru, gorącego soku z cytryny i wody) i posypałam kandyzowanymi skórkami cytrusowymi. Zamiast tego można ciasto polać czekoladą albo zaszaleć i polać trochę tym i tym.
SMACZNEGO!
źródło: przepis własny
Widziałam dziś już wiele seromakowców na różnych blogach. Ten chyba prezentuje się dla mnie najapetyczniej :) Uwielbiam to ciasto :)
OdpowiedzUsuńO to bardzo mi miło ;)
UsuńPozdrawiam!
Sernik z makowcem to świetny pomysł na świąteczne ciasto, masa serowa i makowa znakomicie się uzupełniają. Twój wygląda imponująco:)
OdpowiedzUsuńDziękuję ;)
UsuńPozdrawiam!
zawsze zachwyca mnie to ciasto jak je widzę, bo uwielbiam zajadać święta mak :) no i przez calutki rok serniki ;D
OdpowiedzUsuńMoże czas wypróbować? ;)
UsuńPozdrawiam serdecznie!
lubię makowiec, przepadam za sernikiem. a seromak omijam szerokim łukiem. tak mam :-)
OdpowiedzUsuńco nie zmienia faktu, że twoje ciasto pieknie wygląda. szczególnie w świątecznej stylizacji :-)
Ja tak samo uwielbiam makowce, serniki też bardzo lubię, a seromak nie urzekł mnie tak bardzo jak się tego spodziewałam. Mimo wszystko nie jest złym ciastem i rozumiem tych, którzy je uwielbiają ;)
UsuńPozdrawiam!
Wspaniały Ci wyszedł :)
OdpowiedzUsuńJa też wolę makowiec i sernik osobno, jakoś tak... Siłą przyzwyczajenia ;)
pięknie Tobie się udał, wygląda baaaaaaaaaaardzo smacznie :) muszę spróbować nigdy nie jadłam
OdpowiedzUsuńjakiego sera Pani użyła? mam zamiar go upiec tylko muszę wiedzieć jaki ser wybrać :) w przepisie jest budyń waniliowy a czy mogłabym użyć mąki ziemniaczanej? jeśli tak to wie Pani w jakiej ilości? czekam na odpowiedź i pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńUżyłam sera mielonego w kostce. Może być tłusty lub półtłusty, to nie ma większego znaczenia. Firmy niestety nie pamiętam, bo nie patrzyłam na markę.
UsuńBudyń można zastąpić mąką ziemniaczaną. Dałabym 2-3 łyżki. Jednak budyń nadaje też smak serowi, więc jeśli zostanie pominięty, to proponuję dosypać cukru z wanilią lub dodać ekstrakt waniliowy.
Pozdrawiam serdecznie!